WhatsApp Destek
ANASAYFA /

Buhar Kazanları

Buhar Kazanı

Buhar kazanları endüstriyel tesislerin vazgeçilmez unsuları arasında yer almaktadır. Yakıt türüne göre çeşitli tipte ve ebatta buhar kazanı imalatı yapılmaktadır. Birbirinden farklı özelliklere sahip, toplamda 6 farklı buhar kazanı imalatı gerçekleştirilmektedir. Uzman ekibimiz ile gerçekleştirilen buhar kazanı imalatları hakkında detaylı bilgiye ilgili kategorilerden ulaşabilir, endüstriyel buhar kazanı modelleri, özellikleri ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 
 

Buhar Kazanı Çalışma Prensibi

Buhar kazanı çalışma prensibi basittir. Bu sistemde kazan içerisine sıvı pompalanır ve yakıt ise yanma odası olarak adlandırılan bölümde yakılır. Yakıtın yanmasıyla birlikte ortaya çıkan ısı içerideki sıvının kaynamasını sağlar. Belirli bir sıcaklık seviyesinin üstüne çıkan su kaynar ve buhar oluşumu gerçekleşir. Yanma sonucu ortaya çıkan zararlı gazlar ise filtre edilerek dışarıya atılır.

Buhar Kazanı Neden Kullanılır?

Buhar kazanları verimli bir ısıtma sağlayan sistemlerdir. Birçok farklı yakıt ile çalışabilen buhar kazanları bulunmaktadır. Bu kazanlarda su istenen sıcaklığa kadar kolayca getirilebilir ve doğa dostu bu sistem ile üretilen buhar ısınma sağlar. Üretilen buhar, borular aracılığıyla diğer yerlere aktarılmaktadır.

Buhar kazanı nedir? sayfamızı ziyaret ederek buhar kazanlarının tüm detaylarını öğrenebilirsiniz.

Buhar Kazanı Fiyatları

Buhar kazanı yüzeylerinin bir tarafında sıcak su bulunan ve diğer tarafında ise ısı veren bir yakıtın yakılması sonucunda meydana gelen alev-duman emisyonlarının dolaştığı yolları bulunduran kapalı basınçlı kaplarına verilen addır. Buhar kazanları suyun ısıtılarak buharlaşmasını sağlamaktadır. İdeal ısıtıcı olarak kullanılması, çevre dostu yapıda olması ve üzerinden sıcaklık kontrolünü gerçekleştirmenin çok kolay olması nedeniyle farklı endüstrilerde sıkça kullanılmaktalar. Buhar tesisattaki paslanmayı azaltır ve alevlenme özelliği yoktur. Bundan dolayıdır ki yangın kaynağı olma olasılığı düşüktür. Buhar kazanlarında kömür, motorin, doğal gaz ve diğer fosil yakıtlar kullanılabilmektedir. Petrokimyadan kağıt endüstrisine, rafineriden gıda endüstrisine kadar çok fazla alanda varlığını göstermektedir. Gübre, sterilizasyon, inşaat malzemeleri endüstrilerinde de kullanılmaktadır. Elbette bu kadar farklı alanlarda kullanılabilen tüm buhar kazanlarının fiyatları aynı değildir. Buhar kazanlarının fiyatları kendi aralarında değişiklik göstermektedir. Her ne kadar aynı çalışma prensibine sahip olsalar da bu ürünlerin çeşitleri oldukça fazladır ve özellikleri birbirinden farklıdır.

Buhar Kazanı Fiyatları Neden Uygun?

Buhar kazanları düşük maliyetli ürünler olması nedeniyle sıklıkla endüstri ve sanayi kuruluşlarında tercih edilmektedir. Peki fiyatlarını uygun yapan temel unsurlar nelerdir? Her şeyden önce buhar kazanları dönüştürülebilir bir özelliğe sahiptir. Geri dönüştürülebilmesi uzun vadede enerji tasarrufunu sağlar. Bir ürünü sıfırdan üretmek doğaya yoğun miktarda emisyon salınımına sebep olur bu da uzun vadede olumsuz yönde iklim değişikliğine sebep olur. Oysa geri dönüştürülmüş malzemeden ürün üretmek hem salınan emisyon miktarını ciddi oranda azaltır, üstüne maliyetini, dolayısıyla piyasaya sunulan fiyatını da daha uygun yapmakta. İçerisindeki yakıt ne olursa olsun akışkanın taşınması kendisinin ortaya çıkardığı basınçla gerçekleşmektedir. Bu tür üründe pompaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu da maliyetini düşüren önemli bir unsurdur. Çok iyi bir ısı taşıyıcısıdır. Bunun sebebi küçük çaplı borular ile iletiliyor olmasıdır. Bu durum böylece enerji tasarrufunun yolunu açar. Yatırım giderinin yüksek olmaması ve montajının ucuz olması onun maliyetini son derece uygun yapmaktadır.

Buhar Kazanı Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Buhar kazanları fiyatları içerisindeki yakıt türüne, sahip olduğu işletme basıncına ve opsiyonel ekipmanlarına ya da ürünün sahip olduğu oldukça fazla teknik özelliğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Öncelikle buhar kazanının fiyatını belirleyen ilk şey buhar kazanının türüdür. Bildiğiniz gibi buhar kazanları aralarında çeşitlere ayrılmaktadır. Yakıtlarına göre sıvı yakıtlı, katı yakıtlı ve gaz yakıtlı buhar kazanıdır. Fiyatını belirleyen şeylerden birisi kazanın sahip olduğu kapasitedir. Yarım silindirik modelin kapasitesi 5m2 ile 80m2 arasında değişirken, tam silindirik modelinki 10m2 ile 175m2 arasındadır. Projenin ihtiyacına göre ürünün gerekli modeli tercih edilir. Skoç tipi olarak adlandırılan tam silindirik model için harcanan malzeme miktarının daha yüksek olmasından dolayı fiyatı da biraz daha yüksektir. Ürünün üretildiği yer de ayrıca fiyatını belirleyen oldukça önemli bir unsurdur. Yurt dışından buhar kazanını temin etmek istemeniz durumunda fiyatları dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekmekte.

Çünkü döviz farkına bağlı olarak yaşanan kur dalgalanmaları maliyetini etkileyebilir. Genel olarak yurt dışından satın alınan modellerin fiyatları yerli olanlara göre daha yüksektir. Eğer ki tasarruf yapmak sizin için önemliyse yerli modellere göz atmanızı tavsiye ederiz. Buhar kazanının fiyatını belirleyen şeylerden birisi ise buhar üretim kapasitesidir. Üretilebilecek buhar kapasitesi arttıkça sahip olduğu fiyat da buna göre artacaktır. Fiyatını yükselten ya da azaltan etmenlerden üretimde kullanılan malzeme de sayılabilir. Geniş ısı transfer yüzeyleri ile oldukça pratik kullanım deneyimini sunan buhar kazanları; birbiri ile uyum halinde çalışan brülör, besi pompası, emniyet ekipmanları, kontrol ve güvenlik panosu, kondens tankı ve su yumuşatma sistemi gibi ekipmanlar ile birlikte bir araya getirilmektedir.

Saydığımız sistemler buhar kazanının sisteminde entegre edilebilmekte ısı ve enerji sektörüne paketler halinde sunulabilmektedir. Satışı paket halinde gerçekleştirmek tasarruf yapmak için iyi bir seçenektir. Tasarruf yöntemlerinden birisi de ikinci el seçeneklerini tercih etmektir. Eğer yüksek özelliklere sahip bir ürünü uygun fiyata satın almak istiyorsanız ikinci el buhar kazanını işletmeniz için edinmeyi düşünebilirsiniz. Ancak edineceğiniz ürünün maliyeti sizin için tek kıstas olmasın. Elbette fiyattan ziyade modelin teknik özellikleri daha büyük önem taşımaktadır. Satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce özelliklerini mutlaka araştırınız.

Türkiye’de ve Dünya’da Buhar Kazanları Fiyatları

Türkiye’nin herhangi bir yerinden temin edebilirsiniz. Ancak bazen ülke içerisinde bulunan modellerin özellikleri işletmenizin yerine getirmesi gereken görevi getirmesine yetmeyebilir. Bu durumda yurt dışında mevcut olan seçeneklere göz atmanızda fayda vardır. Tabii ki yurt dışından getirilen buhar kazanları kur farkı ve nakliyata bağlı olarak fiyatının artması onu dezavantajlı kılmaktadır. Ancak yine de buhar kazanı tercihi yaparken fiyatı öncelik olarak bulundurmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü önemli olan satın almış olduğunuz ürünün ne derece verimli olduğu ve işletmenizin ihtiyaçlarına ne ölçüde cevap verebildiğidir.

Buhar Kazanı Üretimi

Günümüz endüstrisinde, enerji verimliliği ve güvenilirlik ön planda yer alırken, birçok sektör buhar kazanlarına yönelmektedir. Buhar kazanları, enerji üretiminden gıda işleme tesislerine kadar geniş bir uygulama yelpazesi sunarak işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır.

Buhar Kazanı Üretimi ve Teknolojik İlerlemeler

Buhar kazanı üretimindeki teknolojik ilerlemeler, daha yüksek enerji verimliliği ve düşük karbon ayak izi sağlama amacıyla odaklanmaktadır. İleri termal tasarım ve malzeme mühendisliği, buhar kazanlarının daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Özel İhtiyaçlara Uygun Çözümler

Her endüstrinin farklı ihtiyaçları olduğunu bilen üreticiler, özel tasarlanmış buhar kazanları sunarak müşterilerin taleplerini karşılamaktadır. Farklı kapasitelerdeki ve özelliklerdeki buhar kazanları, endüstriyel tesislerin özel gereksinimlerini en iyi şekilde karşılamak üzere tasarlanmaktadır.

haberiniz olsun
Bültenlerimize üye olarak haberlerimizi takip edebilirsiniz.
bizi takip edin
fabrika iletişim
Hacı Mustafa Mahallesi GMK Bulvarı No:140/A Adana Yolu Üzeri 7. km 46080 Onikişubat/Kahramanmaraş
merkez ofis
ATAKÖY 7-8-9-10. KISIM MAH ÇOBANÇEŞME E-5 YAN YOL CD BAKIRKÖY Route İstanbul, Blok B No.25
Hisarmak © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.