WhatsApp Destek
ANASAYFA /

Kızgın Yağ Kazanı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

 

Kızgın Yağ Kazanı Nedir?

Günümüzde gerçekleşmekte olan çeşitli üretim süreçlerinde yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla bu ihtiyacı karşılayabilecek ısı transferi görevini görecek ortamın varlığı şarttır. Yüksek sıcaklık gerektiren işlemleri güvenli bir şekilde gerçekleştirmek amacıyla kızgın yağ kazanları uygun seçenektir. Kızgın yağ kazanı yüzeyinin bir tarafında termal yağın bulunduğu, diğer tarafında yakıtın yakılmasıyla oluşan ısı veren gazların olduğu yolları bulunduran kapalı basınç kabıdır. Tam otomatik kontrole sahiptir. Yüksek verimliliğe sahiptir ve çevre dostudur.

Kızgın Yağ Kazanı Çalışma Prensibi Nedir?

Bu tür yağ kazanlarının çalışma prensibi yağın kızdırılarak ısıtılmasına dayanır. Termal yağ yaklaşık 2 m/s hızında sürekli olarak yatay ya da dikey yapıda inşa edilmiş boruların içinden geçer. Bunun sırasında yanma odasında meydana gelen gazlardan alınan ısı enerjisiyle termal yağ istenen sıcaklığa kadar ısıtılır.

Kızgın Yağ Kazanı Nasıl Kullanılır?

Öncelikle kazan düz ve beton zemine koyulmalıdır. İçerisinde yakıt yokken kesinlikle yakılmamalıdır ve baca çekişinin yeterli olduğundan emin olunmalıdır. Çünkü kötü çekiş hem kazanın verimini düşürür hem de insan sağlığı için tehdit oluşturur. Tabii ki günlük aylık ve yıllık bakım işlemleri de aksatılmamalıdır.

Kızgın Yağ Kazanının Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu ürünler ağaç, kimya sanayi, gıda sanayi, tekstil ve otomotiv gibi tesislerde, kağıt, ve lastik gibi ürünlerin üretiminde pişirme ve kurutma gibi yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyulan işlemlerde kullanılmaktadır. Özellikle düşük basınçlı işletmelerde kullanılmaya müsaittir.

Kızgın Yağ Kazanı Modelleri Hangileridir?

Bu tip kazanlar kendi aralarında çeşitlere ayrılır. Kullanılabilecek modeller içerisine konulacak malzemeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Sıvı ve gaz yakıtlı modeli doğalgazla çalışmaktadır. Döner ızgaralı yanma sistemli modelinde kömür ızgaraya döküldüğü zaman ızgaranın dönme hızı ile ilerler. Akışkan yataklı model katı yağ yakmaya elverişli bir seçenektir, su borusuna sahiptir. İleri itimli model de katı yakıtlı sistemlerde kullanılmaktadır, yakma sistemi ızgaralıdır. Bunun sayesinde ürün modeli ısı ihtiyacına göre oranlı çalışabilmektedir.

Sıvı ve Gaz Yakıtlı Kızgın Yağ Kazanları

İsminden anlaşılacağı üzere sıvı ve gaz yakıtlı kızgın yağ kazanı modelleri gaz ve sıvı yakıt ile kullanılır. Düşük basınç seviyesinde yüksek sıcaklık seviyesine ulaşılması istenen durumlarda kullanılmaktadır. Isı kayıplarına karşı izole edilmiş olan kazanlar, ısı kaybını minimuma indirmektedir.

Döner Izgaralı Kızgın Yağ Kazanları

Bu sistemde kazana eklenen kömür, kazana girdikten sonra dönerek ilerler ve işlem sonuna kadar tüm bileşenleri ile birlikte yanmayı sürdürür. Döner ızgaralı kızgın yağ kazanı oldukça verimli kazanlardan biri olarak bilinmektedir. Tüm sürecin otomasyon ile gerçekleştiği kazanda yanma sonrası çok az miktarda cüruf ortaya çıkar.

Akışkan Yataklı Kızgın Yağ Kazanları

Akışkan yataklı kızgın yağ kazanları katı yakıt yakmaya uygun şekilde tasarlanmış kazanlardır. Çevre dostu ve yüksek verimli olması bu kazanların sıklıkla tercih edilmesinin nedenleri arasındadır. Bu kazanda yanma kül ve kömürün karışımı olan bir yatak üzerinden gerçekleşir.

İleri İtimli Kızgın Yağ Kazanları

Katı ve sıvı yakıtlı olarak kullanılabilen ileri itimli kızgın yağ kazanları, ısı ihtiyacını tam olarak karşılayacak nitelikte, oransal çalışabilme olanağına sahiptir. Böylece farklı ısı ihtiyaçları yüksek verimle karşılanabilir. Yanma sonucunda ortaya çıkan gazlar, yönetmeliğin izin verdiği değerler içerisinde bacadan dışarıya atılmaktadır.

Kızgın Yağ Kazanı Kullanım Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Her şeyden önce çeşitli sektörlerde üretime kolaylık sağlamaktadır. Kazanda kireçlenme sorunu olmaz. Sıcaklık daha iyi kontrol edilebilir, su kazanlarına oranla daha yüksek sıcaklıklarda çalıştırılabilmektedir. Bakımı ve işletmesi masraflı değildir. Ancak sahip olduğu bu avantajlarından bahsetmişken dezavantajlarından da bahsetmek gerekir. Kazan içerisinde bulunan termik yağ yanıcı bir maddedir. Bu yüzden kazanda delinme ya da yağ sızıntısı olması durumunda yangın tehlikesi mevcuttur. Bununla beraber kazan uzun süre yüksek sıcaklıklarda kullanıldıkça doğal yapısını kaybeder. Cracking olarak adlandırılan bu olay sonucunda kazanın ısı transferi özelliği azalır.

Kızgın Yağ Kazanı Fiyatları

Kızgın yağ kazanı fiyatları modellerine göre değişiklik gösterebilmektedir. İthal modellerin fiyatları biraz daha yüksek olabilmektedir. Kazanla beraber kullanılan brülörün ve pompanın özellikleri de fiyatını arttırabilir ya da düşürebilir. Maliyetini belirleyen unsurlardan birisi de kcal/saat kapasitesidir.

 
haberiniz olsun
Bültenlerimize üye olarak haberlerimizi takip edebilirsiniz.
bizi takip edin
fabrika iletişim
Hacı Mustafa Mahallesi GMK Bulvarı No:140/A Adana Yolu Üzeri 7. km 46080 Onikişubat/Kahramanmaraş
merkez ofis
ATAKÖY 7-8-9-10. KISIM MAH ÇOBANÇEŞME E-5 YAN YOL CD BAKIRKÖY Route İstanbul, Blok B No.25
Hisarmak © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.